#97 SaaS, vesting, stock option bunlar ne ola ki?

saas vesting nedir

Bölümlerde sürekli bazı terimlerden bahsediyoruz, mesela SaaS diyoruz, tabi yazılı bir mecra olmadığımızdan bu sas diye anlaşılabiliyor, dinleyicilerimiz isyan edebiliyor. Bu bölümde sürekli bahsettiğimiz bazı terimlerin detaylı açıklamalarını yaptık. 

Açıklamasını yaptığımız diğer terimler ise vesting ve stock option oldu. Bu konu girişimcilik dünyasında çok konuşulmakta, ama kimse tam detaylarını bilmemekte - nedir bu stock option nasıl veriliyor, Türkiye'de oluyor mu? Peki vesting nedir, yelek gibi bişey midir üstüne mi giyersin? Elimizden geldiğince bu konuları anlatmaya çalışıyoruz.

Hepinize iyi dinlemeler!

#96 kolayIK ekibi bize girişim maceralarini anlatiyor

Efecan ve Gizem ile melek yatırımlarından önce Koç inkübasyon merkezinde (KWorks) tanışmıştık. Kendilerini o zamandan beri heyecanla takip ediyoruz, sağolsunlar onlar da bizi takip ediyor hatta arada bölümlerimizi retweet edip ödül kazanıyorlar :) 

KolayIK Türkiye'de hızla büyüyen bir SaaS girişimi, Efecan ve Gizem bize StartupKitchen'da fikir, yaklaşım anlamında tohumları atılan, ardından Çağlar'ın ve Gizem'in katılımıyla adım adım hayata geçen KolayIK'yı anlatıyor. Güzel ve eğlenceli hikayelerini
severek dinlemenizi umuyoruz!

http://www.kolayik.com
http://startup.kitchen/

#95 6. Meetup ve sunum yapan isler ile Trump vs Silikon Vadisi

girisimci-muhabbeti-meetup-6

Bu bolumde Samican hastaligi sebebiyle bizi yalniz birakti. Ona tekrar gecmis olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Gecen hafta harika bir meetup gerceklestirdik, tum katilimcilara tesekkurler. Sunum hazirlayan ve sunan takimlara da ayrica tesekkurler. Bolum icerisinde sunum yapmis her takimdan kisaca bahsediyoruz, ayrica buraya da tum islere ulasabileceginiz linkleri koyacagim. 

Shippn: https://www.shippn.com
Veri Atolyesi: https://veriatolyesi.com
Startup Hukuku: http://www.startuphukuku.com
Mid or Feed: http://midorfeed.co
Pipo: http://www.pipo.io

Bolum icerisinde bahsetmeyi atladigimiz Startville projesi ile sunum yapan Ugur'dan ozur diliyorum. Neyseki kendisi ile slackden konusup bireysel olarak da ozur dileyebildim. Onun bir sitesi olmadigi icin paylasmiyorum ama linkedin profilinden kendisine ulasabilirsiniz.

Ugur Bakis Uzun: https://tr.linkedin.com/in/ugurbakisuzun/en