#110 baris'in muhtesem donusu, startup carnival, rakam, pipo ve blockchain

blockchain

baris sonunda katar'dan döndü! bölüme katar maceralarını dinleyerek başlıyoruz. geçtiğimiz hafta boğaziçi merkez kampüste garaj ekibinin gerçekleştirdiği startup carnival adlı bir etkinlik vardı, ekibimizden samican oradaydı, bizimle deneyimlerini paylaşıyor. ardından slack kanalında dönen muhabbetlerden, rakam.io ekibinin 500 startups'a kabul edilmesinden ve pipo'nun yaptığı etkinliklerden bahsediyoruz.

bu bölümün ana konusu blockchain oldu. barış'ın girişimi community inviter nedense dünyada blockchain işi yapan ekipler tarafından baya kullanılmaya başlandı, bu nedenle blockchain ile alakalı kafalarda sorular oluşmaya başladı. samican uzun uzun blockchain anlatmaya çalışıyor, yamulduğu yerler varsa lütfen bizi uyarın :) herkese iyi dinlemeler!

bizi patreon'dan destek olmayı unutmayın: https://www.patreon.com/girisimcimuhabbeti

slack kanalımıza üye olmak için: www.girisimcimuhabbeti.com/slack

#109 Devlet vs girisim iTaksi, wannacry krizi ve yeni podcast serbest oyun imalati

Podcasti çekmeden önce almış olduğumuz bir haber gündemimizi oluşturdu - İstanbul Belediyesi İstanbul'daki taksilerin kullanımı için iTaksi adlı bir mobil aplikasyon çıkarttığını açıkladı. Devlet yada devlete bağlı bir kurum, kuruluş ile girişimci rekabet edebilir mi? Etmeli mi? Devletin kaynaklarıyla girişimciyle rekabet etmesi haklı bir durum mudur? Devletten VC olur mu? gibi konuları bu bölümde Barış yokken tartışıyoruz. 

https://webrazzi.com/2017/05/17/istanbulun-yeni-taksi-servisi-itaksi/

WannaCry bir anda bütün dünyayı sardı, sistemlerin göçmesine, insanların verilerini kaybetmesine sebep oldu. Son dönemde artan siber güvenlik açıklarının sebebi nedir? Neden bu kadar çok siber saldırı duymaya başladık, kısaca bu konudan bahsediyoruz.

https://www.cnet.com/how-to/wannacry-ransomware-how-to-protect-your-pc/

Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya'nın kurmuş olduğu bir girişim inkübatörü Türkiye'deki girişimcilere yönelik bir program açtı. Biz bölümü çekerken Slack kanalındaki dinleyicilerimizden programın ön kabulünü almış kişiler bulunuyordu, ben bu notu yazarken kimsenin programa kabul alamadığını öğrenmiş bulundum, herkese geçmiş olsun :/

https://www.chobanifoodincubator.com/turkey/

Son olarak büyük bir haberimiz var; yaklaşık 6-7 hafta önce bahsetmiş olduğumuz indie oyun geliştirme ile alakalı yayın yapacak olan yeni podcast "Serbest Oyun İmalatı"'nın ilk bölümünden kısa bir parça paylaşıyoruz. Keyifle dinleyin!

https://www.anytowngame.com/

#108 Baris'in Katar macerası, airbnb vs turkiye ve EmDrive ne ola?

baris-katar

İşsiz güçsüz olmasına rağmen bir şekilde Katar'a kaçmayı başaran Barış orada neler yapıyor? Nasıl oldu da 500 Startups'ın verdiği 3 haftalık eğitime katıldı? Orada kimlerle tanıştı. Bu bölümde Barış'ın Arap yarımadasındaki maceralarını dinliyoruz :)

Barış'ın Katar'da tanıştığı girişimleri merak ediyorsanız:
http://eventtus.com/ 
https://edfa3ly.co 
http://www.meddy.co/ 
https://www.souqalmal.com/ 

Booking.com'dan sonra Airbnb'de Türkiye'deki operasyonları için sıkıştırılmaya başlandı; 2 ingiliz Airbnb'de kaldıkları evden bir gece baskınıyla atılmış. Bu tarz paylaşım hizmetlerinin akıbetini konuşuyoruz.

Son konumuz bilim alanında yakın zamanda olmuş bir gelişmeyle alakalı - şimdiden uyarıyoruz, bilimden pek anlamıyoruz, ahkam kesebileceğimiz bir alan değil :) EmDrive çok basit bir teknolojiyle yapılmış olan ve bildiğimiz fizik kurallarını ihlal eden bir motor, bu tarz bir gelişme bizi nasıl etkiler onu tartışıyoruz.

http://rasyonalist.org/yazi/nasanin-em-surucusu-calisiyormus/

Hepinize iyi dinlemeler!