#164 bu dünyanın hali ne olacak?

dunya hali

biz bölümü çekmeye başladığımızda 4.80 olan dolar kuru çarşamba gecesi 4.97’yi gördü ardından 4.90 seviyelerine geriledi. amerika’da trump başta çin olmak üzere birçok ülkeye ticari savaş açtı, bir yandan NATO’yu dağıtmayı düşündüğünü açıkladı. dünya gerçekten nereye gidiyor? dünya savaşı görür müyüz? bu sıcak ve teknoloji haberlerinden yoksun günde, depresif bir şekilde bu konuları konuşuyoruz. moral bozmayın, çalışmaya devam!

https://www.nytimes.com/interactive/2018/07/11/business/trade-war.html

temmuz ayı boyunca itunes ve ekşisözlük üzerinden bize yorum bırakan dinleyicilerimiz arasından seçtiğimiz bir kişiye noam chomsky’nin understanding power / iktidar’ı anlamak adlı kitabını hediye edeceğiz. bize yorum bırakmayı unutmayın!

#163 enflasyon, alibaba’nın trendyol yatırımı ve juul

enflasyon

iş yoğunluğundan ötürü verdiğimiz aranın ardından ses kalitesi yüksek bir bölü ile karşınızdayız. bizim bölümü çektiğimiz günü sabahında enflasyon rakamları açıklandı. son 5 senedir %8-10 bandında gezen enflasyon oranı bir anda %15’lere fırladı. enflasyon nedir, neden oluşur, nasıl etkileri olur onu tartışıyoruz (biz mağfi eğilmez değiliz ama, anlatmaya çalışıyoruz en azından :))

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-enflasyon-son-14-yilin-en-yuksek-seviyesinde-40884612
Mağfi Hoca’dan kur-enflasyon döngüsüyle alakalı güzel bir yazı: http://www.mahfiegilmez.com/2018/07/kur-enflasyon-ksr-dongusu.html

Enflasyon artadursun, ülkemizin girişimcilik ekosisteminden güzel haberler gelmeye devam ediyor. ülkemizin en büyük e-ticaret şirketlerinden birisi olan trendyol, dünya’nın en büyük 2. e-ticaret şirketi olan çin merkezli alibaba’dan çok sağlam (tam tutarını şu anda bilmiyoruz, ama yemeksepeti işleminden daha büyük olduğuna dair bir duyum aldık) bir yatırım aldı. geçtiğimiz bölümlerde amazon’un türkiye’ye doğrudan yatırımlar yapmaya başladığını da söylemiştik, bu yatırım ile birlikte türkiye’nin e-ticaret ekosisteminde hareketlemeler olacak gibi gözüküyor.

İlk Türk “Unicorn”u Trendyol mu? - Dilek DAYINLARLI: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/dilek-dayinlarli/ilk-turk-unicornu-trenyol-oldu-40882626)
Alibaba, e-ticaret platformu Trendyol’a yatırım yaptı: https://webrazzi.com/2018/06/28/alibaba-e-ticaret-platformu-trendyola-yatirim-yapti/

son dönemde yükselişe geçmiş olan e-sigara sektöründe çok büyük bir yatırım haberi geldi. e-sigaraların apple’ı olmaya çalışan juul 16 milyar dolar değerlemeden 1.2 milyar dolar yatırım aldı. e-sigara sektörü ne durumda, klasik sigara firmaları neler yapıyor onu konuşuyoruz.
Juul'un websitesi: https://www.juul.com
Elektronik sigara girişimi Juul Labs, 1,2 milyar dolar yatırım aldı: https://webrazzi.com/2018/07/03/elektronik-sigara-girisimi-juul-labs-12-milyar-dolar-yatirim-aldi/

bölümün sonunda iki yeni podcastten bahsettik. celil bozkurt’un yeni podcasti girişimci sözlüğü ve ankara’dan bir podcast mesela.
Girişimci Sözlüğü: https://www.spreaker.com/show/girisimcisozlugu
mesela - podcast: https://mesela.co/

#162 pipo’nun kapanışı, parkinson kanunu

parkinson-kanunu

bu hafta içerisinde türkiye merkezli fiziksel hayatta buluşma odaklı bir mobil aplikasyon girişimi olan piponun kapandığının haberini aldık. pipo tanıdığımız ve sevdiğimiz bir ekip tarafından kurulmuş güzel bir girişimdi. girişimcilerden emin erenoğlu piponun bütün süreçlerini detaylıca anlatan güzel bir yazı yazmış. bu yazıyı yazıp ekosistem ile paylaştığı için kendisine teşekkür ediyoruz. 

https://medium.com/t%C3%BCrkiye/pipo-rene-magritte-ve-giri%C5%9Fimizi-nas%C4%B1l-bat%C4%B1rd%C4%B1k-4be3a46df79b

parkinson kanunu’nu duydunuz mu? parkinson kanunları cyril parkinson adlı bir tarihçinin 1955 yılında ortaya attığı sosyal hayatımızı yöneten “kanunlar” dizisidir. parkinson kanunu hakkında okuyarak hayatınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. 

https://medium.com/@tugrulucgoz/parkinson-yasas%C4%B1-60abd4093c61

https://www.economist.com/news/1955/11/19/parkinsons-law?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter

https://www.amazon.com/Parkinsons-Law-C-Northcote-Parkinson/dp/1568490151

https://www.kitapyurdu.com/kitap/parkinson-kanunu/22476.html