#124 iPhone vs dünya, tuna vs girişimcilik

iphonex

geçen bölümde apple'ın yeni telefonunda biraz bahsetmiştik. bu bölümde daha detaylıca ürün hakkında yorumlarımızı yapıyoruz. bizce apple bu yeni ürünlerle 'korunaklı, güvenli ve özel' imajını daha da perçinledi ve üst segmentin tamamen sahibi olma yolunda daha da güçlü bir adım attı. 

tuna bir arkadaşıyla yaptığı bir konuşma sırasında aklına gelen bir iş fikrinden ve sonrasında bu fikri nasıl yavaş yavaş çürüttüğünden bahsediyor. denetim kökenli olup girişim kurmak zor :) 

hepinize iyi dinlemeler, lütfen bize yorum bırakın!

#123 istanbulda yasanir mi, wired UK listesi, typeform ve yatirim turlari

istanbulda yasanir mi

ekosistemin yakından tanıdığı umut gökbayrak istanbul'a veda edip kuşadasına taşındı. konu üzerine yazdığı yazı üzerine biz de istanbul'da yaşanır mı onu tartışıyoruz. umut'un yazısı:

https://medium.com/@umutgokbayrak/i%CC%87stanbula-veda-yaz%C4%B1s%C4%B1-b7d6071f7fb1

Wired UK Türkiye'nin en gözde 10 girişimini seçti, listede yakından tanıdığımız Iyzico, Apsiyon, Insider gibi girişimlerin yanı sıra Teleporter ve Monument gibi yurtdışı odaklı girişimler de bulunuyor. Listeye girmiş olan herkesi kutluyoruz. Listeye aşağıdan erişebilirsiniz:

https://webrazzi.com/2017/09/06/wired-uke-gore-istanbullu-en-gozde-10-girisim/

bu arada typeform adlı ispanyol girişim 35 milyon dolarlık seri b yatırımı açıkladı; bunun üzerine biz de yatırım turlarından bahsettik. yatırım haberi:

https://www.typeform.com/blog/news/series-b/

#122 robotlar dünyayı yok mu edecek, bizi işsiz mi bıracak?

robotlar bizi issiz mi birakacak

daha önce bölümlerimizde bahsetmiş olduğumuz Chaos Monkeys adlı kitabın yazarı Antonio García Martínez önümüzdeki 30 yıl içerisinde teknoloji sektöründe gerçekleşecek gelişmeler sonucunda dünyanın kaosa sürükleneceğine dair bir açıklama yaptı. olayı baya ciddiye almış arkadaş, pılını pırtısını toplayıp bir adaya yerleşmiş. 

robotlar gerçekten dünyayı ele geçirecek mi? geçirmeseler bile yaratacakları işsizlik dalgasından dünya yok olur mu? bu bölümün ana konusu bu oldu. 

http://www.huffingtonpost.ca/2017/08/07/ex-facebook-exec-warns-of-revolution-caused-by-job-automation_a_23068976/

bu arada silikon vadisi zenginlerinin bir kısmı gerçekten dünyanın sonu gelir diye yatırımlar yapıyorlarmış. 

https://www.newyorker.com/magazine/2017/01/30/doomsday-prep-for-the-super-rich

geçmişte severek izlediğimiz başka bir şey adlı video serisinin yapımcısı edelkrone, projeyi bir anda iptal etmişti. uzun zamandır bir sessizlik içerisinde olan ekip yakın zamanda 521 adlı bir podcast çıkarttı. biz severek dinliyoruz size de tavsiye ediyoruz.

http://www.spreaker.com/show/i521

serbest oyun imalatının yeni bölümü çıktı. bu yarım bölümde, orçun ve zeynep’in arkadaşlarının anytown’a konu olabilecek çocukluk hikayelerini dinliyoruz. dilerseniz orçun ve zeynep ile iletişime geçip siz de çocukluk hikayenizi anlatabilirsiniz.

https://www.anytowngame.com/

hikayelerinizi info@anytowngame.com adresine gönderebilirsiniz!