#165 pedo krizi, insider trading, projectshowcase ve rastgele

insider trading ve pedo krizi

bu hafta elon musk thailand'da bir mağrada mahsur kalmış 12 çocuğu ve öğretmenlerini kurtarma çalışmalarına destek olmaya çalışırken işi eline yüzüne bulaştırdı. krizin bir noktasında kurtarma ekibinin ingiliz bir üyesine pedo diye twitter'dan seslenen elon musk nasıl rezil oldu onu konuştuk.
https://twitter.com/zeynep/status/1018839060398387200?s=19

SPK geçtiğimiz hafta insider trading - yani şirketin gizli bilgilerini kullanarak piyasa pozisyonu alma uygulamasını yasallaştırdı. 2 gün sonra geri adım attı. insider trading nedir, neden yasaktır, SPK yapmaya çalışıyor onu konuştuk.
http://t24.com.tr/haber/spk-tepki-ceken-duzenlemeyi-iptal-etti,670506

stubridge'den tanıdığımız girişimci sarp keskin yeni bir girişimle karışımıza çıkıyor. kişilerin projelerini güzel tek sayfalık bir websitesinde göstermelerini sağlayan bir girişim olan projectshowcase ile alakalı yorumlar yapıyoruz. biraz acımazsız olmuş olabilir, özür dileriz sarp :)

www.projectshowcase.me

Kitap yarışmamız devam ediyor! ekşisözlükten ve itunes'dan bize yorum bırakmayı unutmayın!

#164 bu dünyanın hali ne olacak?

dunya hali

biz bölümü çekmeye başladığımızda 4.80 olan dolar kuru çarşamba gecesi 4.97’yi gördü ardından 4.90 seviyelerine geriledi. amerika’da trump başta çin olmak üzere birçok ülkeye ticari savaş açtı, bir yandan NATO’yu dağıtmayı düşündüğünü açıkladı. dünya gerçekten nereye gidiyor? dünya savaşı görür müyüz? bu sıcak ve teknoloji haberlerinden yoksun günde, depresif bir şekilde bu konuları konuşuyoruz. moral bozmayın, çalışmaya devam!

https://www.nytimes.com/interactive/2018/07/11/business/trade-war.html

temmuz ayı boyunca itunes ve ekşisözlük üzerinden bize yorum bırakan dinleyicilerimiz arasından seçtiğimiz bir kişiye noam chomsky’nin understanding power / iktidar’ı anlamak adlı kitabını hediye edeceğiz. bize yorum bırakmayı unutmayın!

#163 enflasyon, alibaba’nın trendyol yatırımı ve juul

enflasyon

iş yoğunluğundan ötürü verdiğimiz aranın ardından ses kalitesi yüksek bir bölü ile karşınızdayız. bizim bölümü çektiğimiz günü sabahında enflasyon rakamları açıklandı. son 5 senedir %8-10 bandında gezen enflasyon oranı bir anda %15’lere fırladı. enflasyon nedir, neden oluşur, nasıl etkileri olur onu tartışıyoruz (biz mağfi eğilmez değiliz ama, anlatmaya çalışıyoruz en azından :))

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-enflasyon-son-14-yilin-en-yuksek-seviyesinde-40884612
Mağfi Hoca’dan kur-enflasyon döngüsüyle alakalı güzel bir yazı: http://www.mahfiegilmez.com/2018/07/kur-enflasyon-ksr-dongusu.html

Enflasyon artadursun, ülkemizin girişimcilik ekosisteminden güzel haberler gelmeye devam ediyor. ülkemizin en büyük e-ticaret şirketlerinden birisi olan trendyol, dünya’nın en büyük 2. e-ticaret şirketi olan çin merkezli alibaba’dan çok sağlam (tam tutarını şu anda bilmiyoruz, ama yemeksepeti işleminden daha büyük olduğuna dair bir duyum aldık) bir yatırım aldı. geçtiğimiz bölümlerde amazon’un türkiye’ye doğrudan yatırımlar yapmaya başladığını da söylemiştik, bu yatırım ile birlikte türkiye’nin e-ticaret ekosisteminde hareketlemeler olacak gibi gözüküyor.

İlk Türk “Unicorn”u Trendyol mu? - Dilek DAYINLARLI: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/dilek-dayinlarli/ilk-turk-unicornu-trenyol-oldu-40882626)
Alibaba, e-ticaret platformu Trendyol’a yatırım yaptı: https://webrazzi.com/2018/06/28/alibaba-e-ticaret-platformu-trendyola-yatirim-yapti/

son dönemde yükselişe geçmiş olan e-sigara sektöründe çok büyük bir yatırım haberi geldi. e-sigaraların apple’ı olmaya çalışan juul 16 milyar dolar değerlemeden 1.2 milyar dolar yatırım aldı. e-sigara sektörü ne durumda, klasik sigara firmaları neler yapıyor onu konuşuyoruz.
Juul'un websitesi: https://www.juul.com
Elektronik sigara girişimi Juul Labs, 1,2 milyar dolar yatırım aldı: https://webrazzi.com/2018/07/03/elektronik-sigara-girisimi-juul-labs-12-milyar-dolar-yatirim-aldi/

bölümün sonunda iki yeni podcastten bahsettik. celil bozkurt’un yeni podcasti girişimci sözlüğü ve ankara’dan bir podcast mesela.
Girişimci Sözlüğü: https://www.spreaker.com/show/girisimcisozlugu
mesela - podcast: https://mesela.co/