#171 Opsgenie $295 milyona satildi! memleketin hali ve girisimci nasil hayatta kalir?

opsgenie satildi

Samican, Findik'in saglik durumlari yuzunden bu bolumde aramizda degil. Findik'a acil sifalar diliyoruz. 

Opsgenie ile 160. bolumde beraberdik, bugun satis haberi geldi. Cok mutluyuz. Hepimiz icin ilham verici bir olay. Tekrar cok tebrik ediyoruz.

https://www.atlassian.com/blog/announcements/introducing-jira-ops-incident-management-platform

Tuna 2 hafta sonra tatilden donup, yogun is hayatina donuyor. Bu donemde ogrendigi, Turkiye'nin icinde bulundugu durumla ilgili birkac ilginc bilgi paylasiyor.

Son olarak, slack grubunda bulunan Hamza Uzumcu'nun yazdigi tartismalar yaratan medium yazisindan bahsediyoruz. Okumanizi tavsiye ediyoruz. 

https://medium.com/@hamzauzumcu/giri%C5%9Fimciler-yurt-d%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan-nas%C4%B1l-%C3%B6deme-al%C4%B1r-c885a2003b5d

#170 aytek yüksel ile siber güvenlik dünyasını giriş yapıyoruz

siber guvenlik

bildiğiniz üzere yaklaşık üç ay önce samican picus güvenlik adlı bir şirkette çalışmak için ankara’ya taşındı. bu bölümde picus’un teknoloji ekibinin başındaki arkadaşımız aytek ile siber güvenlik dünyasını konuştuk. siber güvenlik korkutucu, karmaşık ama bir o kadar da eğlenceli bir dünya, yaklaşık 16 yıldır bu sektörde olan aytek’ten sektörün zorluklarını ve ilginç hikayelerini dinliyoruz.

picus security hk daha fazla bilgi almak isterseniz: www.picussecurity.com
aytek yüksel: https://www.linkedin.com/in/aytek

girişimci muhabbeti ekibi, 20 Eylül Perşembe günü gerçekleştirilecek olan DevOpsDays Istanbul’un medya sponsoru oldu. Yazılım ve sistem takımlarını farklı bir platformda bir araya getirip, birlikte ve daha verimli çalışmalarını sağlayan, aralarındaki anlık bağımlılıkları ortadan kaldırmaya yönelik bir felsefe ve yöntem olan DevOps’u geliştirmek için 2009 yılından bu yana düzenlenen DevOpsDays, 20 Eylül Perşembe günü Türkiye’de üçüncü kez gerçekleştirilecek. 

Radisson Blu Hotel Şişli’de gerçekleştirilecek olan bu etkinliğe dinleyicilerimize özel %30 indirimli 20 bilet sunuyoruz. 

Kayıt ve bilgi için: http://devopsdays.istanbul/ İndirim Kodu: MUHABBETDEVOPS

#169 bariş ve samican ankara'da buluşuyor, ithalat, ihracat ve kur savaşlari

ankara-bulusmasi

ekonomik dengesizlikler yaşadığımız şu günlerde barış ankara'ya önemli bir ziyaret yapıyor. barış'ın bu tarz önemli zamanlarda neden böyle ziyaretler yapıyor? ziyaretlerinin amacı nedir? bakın dolar düşüyor, acaba barış ne yapıyor? şaka bir yana şans eseri barış ankara'da olduğu için başbaşa bölüm çekme şansımız oldu :)

bu bölümde aslında monument'in kurucularından ersin erciyes'i konuk olarak alacaktık. ancak tuna'nın yokluğunda biz teknik işleri çözemediğimizden çekemedik. tekrardan ercan'a özür diliyoruz! bayram sonrasında kendisini konuk alacağız.

son 10 gün içerisinde TL dolara ve diğer kurlara karşı inanılmaz değer kaybetti. ardından tekrar değer kazandı. içinde bulunduğumuz bu kur savaşı neden oluyor? nasıl bu tarz bir kur savaşından kaçınabiliriz?

bayramda bölümümüz olmayacak, dinleyicilerimizin bayramını şimdiden kutluyoruz!