#178 tiktok $75 milyar red hat $34 milyar baloncuk

tiktok ve redhat

bu hafta iki büyük haber duyduk. çin merkezli bir girişim olan bytedance (tiktok, musical.ly ve Toutiao’nun sahibi) $75 milyar değerleme üzerinden $2.5 milyar dolar (evet milyar ve dolar rakamlar) yatırım aldığını açıkladı ve dünyadaki en değerli halka açık olmayan teknoloji girişimi oldu. daha önce listenin başında uber vardı, uber şu anda listede ikinci durumda. çin merkezli girişimler en unicorn listelerini ele geçirmiş durumda. peki nedir bu tiktok? biz de pek anladığımızı söyleyemeyeceğiz, anladığımız kadarını size aktarmaya çalıştık. 

bir diğer büyük haber ise IBM’in $34 milyar karşlığında 93 yılında kurulmuş olan ve linux ekosisteminin göbeğinde duran Red Hat adlı firmayı alması oldu. Red Hat nedir, acaba neden bu kadar değerli, 6 yıllık bir firma olan ByteDance / TikTok nasıl oluyorda Red Hat gibi köklü bir firmadan daha değerli oluyor gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

y-combinator’ın atmosferdeki karbonu azaltacak teknolojilere yatırım yapmayı planladığı program: http://carbon.ycombinator.com/

dünyadaki en değerli startupların listesi
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unicorn_startup_companies

(listede birinci antfinancial, aslında alibaba’nın bir iştirakidir. girişim demek pek doğru değil)

tiktok nedir merak ediyorsanız
https://en.wikipedia.org/wiki/ByteDance
https://en.wikipedia.org/wiki/TikTok

redhat nedir merak ediyorsanız?
https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Hat

#177 aytekin tank ile jotform'un hikayesini konuştuk

aytekin tank jotform

jotform’u duydunuz mu? barış ve samican gibi “form junkie” iseniz duymuş olmamış olma ihtimaliniz yoktur. peki bu firmanın ankara merkezli bir firma olduğunu biliyor muydunuz? bilmiyorduysanız öğrenmiş oldunuz, ama artık buna şaşırmamanız gerek, malum burası ankara, türkiye’nin teknoloji merkezi :)

jotform 2006 yılında kurulmuş, müşterilerinin kolay şekilde form yapabilmesini sağlayan bir SaaS firması. “form yapmak” diyip geçmemek gerekiyor, çünkü jotform kurulduğunda form yapmak internet üzerinden teknoloji geliştiren kişiler için büyük bir külfetti - jotform sayesinde hayal ettiğiniz bir formu hayata geçirmek, istediğiniz verileri toplamak ve hatta bu formdan aldığınız veriler ile pdf yaratmak inanılmaz kolaylaşmış durumda. kolayca form yaratma alanını doğurmuş olan jotform 12 yılın ardından şu anda dünyada 4.5 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor.

aytekin abi bize jotform fikrinin nasıl doğduğunu, amerika’dan kalkıp neden türkiye’ye özellikle ankara’ya taşındığını, burada nasıl bir ekip kurduğunu ve bootstrapping (“kemer sıkma”) yöntemi ile yavaş ama emin adımlarla nasıl bu günlere geldiğini anlatıyor. bir aytekin abinin hikayesini dinlerken inanılmaz heyecanlandık, çıt çıkarmadan dinledik. umarız siz de dinlerken bizim yaşadığımız heyecanı yaşarsınız.

jotform: https://www.jotform.com/

aytekin tank: https://medium.com/@aytekintank

product hunt’ta jotform’un çıkartmış olduğu ve bizim aşık olduğumuz ürünler:
jotform cards: https://www.producthunt.com/posts/cards-by-jotform
jotform pdf editor: https://www.producthunt.com/posts/jotform-pdf-editor

(samican’dan not: ben kalp jotform pdf editor!)

#176 girişimcinin genci mi makbul? buldum buldum hikayesi

genc girisimci

girişimcinin genci mi makbul? daha erken yaşta iş kuranlar daha mı başarılı oluyor? yakın zamanda yapılmış olan bir araştırma düşündüğümüzün aksine başarılı girişimcilerine ortalama yaşının 45 olduğu açığa çıktı. peki neden daha genç girişimcilerine başarılı olacağını düşünüyoruz? yatırımcılar daha genç girişimciler mi arıyor? 

bahsettiğimiz HBR yazısı
https://hbr.org/2018/07/research-the-average-age-of-a-successful-startup-founder-is-45

aslanoba’dan ve yemeksepeti kurucuları nevzat aydın ve melih ödemiş’ten yatırım almış olan buldum buldum yaklaşık 3 hafta önce kapandı. kapanma süreciyle alakalı haberler duyduk, bunları tartışıyoruz. süreç hakkında net bir bilgimiz olmadığından tam yorum yapmak istemedik, ama herkese geçmiş olsun diyoruz.

https://webrazzi.com/2018/09/28/buldumbuldum-com-kapaniyor/