#182 yazılım arketipleri, gümlet ailesinin yeni üyesi mücadele

mucadele podcast

bölüme black friday indirimiyle çöken e-ticaret sitelerinin hikayeleriyle başlıyoruz. neden black friday gibi bir günde e-ticaret siteleri göçüyor, zamanında bunu yaşamış amazon bu problemi nasıl çözmüş ve buldukları çözüm amazon web services adlı hizmetin kurulumuna nasıl yol açtı bunu konuşuyoruz.
https://techcrunch.com/2016/07/02/andy-jassys-brief-history-of-the-genesis-of-aws/
dinleyilerimizden sinan taviloğlu podcast yorumlarını takip edebilmemize yarayan güzel bir yazılım yapmış, bunu bu hafta slack üzerinden paylaştı. sinan’ın yaptığı bu yazılımdan bahsederken yazılım odaklı girişimlerde ve özellikle hizmet olarak yazılım (“SaaS”) modelini uygulayan girişimlerde karşımıza çıkan arketiplerden bahsettik. arketipler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda paylaştığımız linklere bakabilirsiniz.
http://chaotic-flow.com/
bölümün sonunda gümlet medya imparatorluğuna yeni katılmış olan mücadele podcastinden bahsediyoruz. uzun zamandır uzaktan takip ettiğimiz ve severek dinlediğimiz bu podcast zeki, alperen ve fatih tarafından sunuluyor. mücadele ekibine hoşgeldin diyoruz! 
Mücadele hakkında: Yaşam zorlu bir süreç. Hepimiz bazen düşüyor bazen çıkıyoruz. Düştüğümüz anlarda kalıcı hasarlar almamanın önemine inanıyoruz. Bu amaçla da kendi aramızda yıllardır konuştuğumuz konuları, bizi hayatta daha ileriye götüren, doğru bildiğimiz çizgiden sapmamamızı sağladığına inandığımız tüm kaynakları beraber ele alıp konuşacağız. Mücadele’ye hoş geldiniz
mücadele’nin bölümlerine erişmek isterseniz:
spreaker: https://www.spreaker.com/show/mucadele
itunes: https://itunes.apple.com/tr/podcast/m%C3%BCcadele/id1360454797?mt=2

#181 Frontend Gelistiriciler, Podcast Festivali ve Costco Sunumu

Costco deck

Baris Dubai'den dondu, Justmop ile neler yaptiklarini ve Istanbul ofisinin son durumunu anlatiyor. Uzun zamandir aradiklari Frontend gelistiricisini neden bulamadigini paylasiyor.

8 Aralik Cumartesi gunu Vakko Moda Merkezinde Podcast Festivali duzenleniyor. Katilmak icin buradan kayit yaptirmaniz gerekiyor.

https://www.powerapp.com.tr/podcastfestivali/forms/kayit

Costco'nun Amazonun var oldugu dunyada nasil hayatta kalabilecegini anlattigi sunumdan bahsediliyor. 

[PDF] Costco deck: https://drive.google.com/file/d/1qKKR2Qzm1GeOd3wOhYtcs0TS7M3QwkaB/view

Kaynak: http://minesafetydisclosures.com/


#180 viveka barış okur ile erken aşama girişimleri ve techankara'yı konuşuyoruz

baris okur viveka

8 aralık'ta powerfm'in düzenlediği 1. podcast festivalindeyiz. gelin görüşelim! kayıt için:
https://www.powerapp.com.tr/podcastfestivali/forms/kayit

samican ankara’ya ilk taşındıktan sonra ekip olarak aldığımız ilk ankaralı konuğumuz viveka ekibinden emin olmuştu. bu bölümde de viveka ekibinin bir diğer yarısı olan barış ile viveka’nın hikayesini ve türkiye’de erken aşama girişimlerin durumunu konuşuyoruz. barış ile samican yakın zamanda ankara’da gerçekleşmiş olan techankara proje pazarını, bu etkinliğin amacını ve etkinlikte ilk üç (artı bir) olmuş olan girişimleri konuşuyor. ankara’dan konuklu güzel bölüm daha, hepinize iyi dinlemeler!

viveka:
http://viveka.com.tr/home/

barış okur:
https://twitter.com/barisokur

stroma:
https://www.stroma.tech/

securify / biyosecure:
http://securify.com.tr/

biokido / dora motion
http://www.biokido.com/