#189 umut gökbayrak ile taktığı farklı şapkaları, girişimciliği ve ekosistemi konuştuk

umut gokbayrak

bu bölümde ekosistemin çınarı (swh) umut gökbayrak ile konuştuk. kendisini tazedirekt'in CTO'su ya da hürriyet'in CTO'su olarak tanımış olabilirsiniz, ya da bu işlerden önce yaptığı girişimlerden birisinden tanıyor olabilirsiniz, ya da istanbul dışında şehirlerde de bir hayat olabileceğini bize anlatan yazılarından duymuş olabilirsiniz. ya da onu hiç duymamış ve ilk defa tanıyacak olan şanslı azınlıktan olabilirsiniz. umut abi bize 90'lı yıllardan başlayan teknoloji serüvenini anlatıyor, bu bölümde dizginleri barış eline alıyor. hepinize iyi dinlemeler!

umut abi'nin sonsuz uzunluktaki linkedin sayfası: https://www.linkedin.com/in/ugokbayrak

umut abi'nin medium yazıları: https://medium.com/@umutgokbayrak

umut abi'nin son girişimi: https://talentads.net

celil bozkurt'un baslattigi mobile app growth slack kanali: https://mobilegrowthist.slack.com/join/shared_invite/enQtNTIyMTk5MDAwOTc5LWRlNDAzMWVmMWQ0YWFiMTM2MjcwZjUyZjQwMjcwNTQ3ZjVhZWY0ZDM1ZTVkY2JiMmEyOWFjYzFjZmNhMTg3ZmE

#188 yorgun argın teknoloji, girişimcilik ve politika konuşuyoruz

politika ve girisimcilik

bütün ekip üyeleri için çok yoğun bir dönem olduğundan bölümü çekmekte çok zorlandık. hazırlık yapamadık, ekip üyeleri bir araya gelemedi, bölümü çekerken samican’ın interneti gitti, ama yine de 50 dk bir bölüm çekmeyi başardık. 
dünya borsalarında son iki hafta içerisinde inanılmaz bir çöküş yaşandı. bundan özellikle teknoloji hisseleri etkilendi, en çok etkilenenlerden birisi apple oldu. apple iki haftada %40 değer kaybetti. 
https://markets.businessinsider.com/news/stocks/stock-market-crash-contrarian-evidence-piling-up-2018-12-1027814739
oyun firmaları da çöküş yaşadı: https://www.investopedia.com/news/video-game-stocks-face-more-trouble-ahead/
google’ın e-ticaret ile alakalı etkinlik arttırıcı önerileri içeren bir kitapçığı çıktı. barış bize bunun ne olduğunu anlattı: https://ecommerceguide.com/news/googles-secret-retail-playbook-summary/
barış’ın yakın zamanda keşfettiği, türkiye merkezli güzel işler yapan fol studyo adlı bir tasarım ajansından bahsettik. fol studyo hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz: http://folstudio.com/#187 ekibimiz büyüyor, bandersnatch ve lambda school

lambda school

üç bölümdür ekibi bir araya getiremiyorduk, barış’tan hiç ses çıkmıyordu. hayırlı bir nedenden ötürü bölümlere katılamayan barış, dinleyicilerimize güzel bir haber veriyor ve ekibimizin yeni üyesini bizlere tanıtıyor (hoş yeni üyemizin adını bile söylememiş :))
netflix yeni bir format ile karşımıza çıktı. teknolojinin karanlık tarafını anlatan “black mirror” adlı dizinin, kendi maceranı kendin seç formatında yapılmış bandersnatch adlı bölümü geçtiğimiz hafta yayınlandı. bandersnatch hakkında internette iyi kötü bir sürü yorum gezdi, biz de kendimizde bu yeni dizi formatını yorumluyoruz.
haftanın ikinci konusu olarak eğitime farklı bir gelir modeli getiren lambda school’dan (“lambda okulu”) bahsetiyoruz. okul eğitim döneminde öğrencilerinden para almıyor, mezun olan öğrenciler yıllık 50 bin doların üzerinde gelir kazanırsa bunun bir kısmını alıyor. bu farklı model neden mevcut modellerden daha farklı ve “haklı”, bu tarz bir model türkiye’de uygulanabilir mi, bunları tartışıyoruz. lambda school:
https://lambdaschool.com/
bölümde bahsettiğimiz cyber struggle adlı girişim:
https://cyberstruggle.org
bahsettiğimiz startup podcast’in yeni sezonuna buradan erişebilirsiniz:
https://www.gimletmedia.com/startup/success-academy-1-the-problem
yorumlarımızdan birisinde sorulan, opsgenie ekibinin yeni girişimi olan thundra’nın (tundra değil :)) linkini aşağıda paylaşıyoruz:
https://www.thundra.io/