#185 podcast festivali ve fırat demirel ile geleceği görenler

firat demirel gelecegi gorenler

geçtiğimiz hafta festivaldeki kaydımızı paylaşmıştık, bu hafta da festivali kendi gözümüzden dinleyicilerimize anlattık. festivale gelip bizi desteklemiş ve bizimle konuşmuş bütün dinleyicilerimize teşekkür ederiz.
festivalde bizi ziyaret eden dinleyicilerimizden birisi de fırat demirel’di. fırat uzun yıllar webrazzi’de yazarlık yaptıktı, oradan ayrıldıktan sonra türkiye’nin ilk nesil internet girişimlerini anlatan “geleceği görenler” adında bir kitap yazdı. biz de tuna’yla kitapta adı geçen girişimlerin üzerinden geçiyoruz ve çocukluğumuzun internetine dönüyoruz. 
kitap hakkında daha fazla bilgi için:
http://www.kronikkitap.com/gelecegigorenler/
satın almak isterseniz:
https://www.google.com/shopping/product/17369236419013705953

#184 birinci power podcast festivalindeydik

1. podcast festivali

barış ve samican’ın bir bardak ve telefon ile girişimci muhabbeti’ni başlattığında türkiye’de podcast dediğinizde çok limitli yayın vardı. aradan üç buçuk yıl geçti, podcast ekosistemi türkiye’de hızla gelişmeye başladı ve geçtiğimiz hafta türkiye’nin ilk podcast festivali power.fm’in sponsorluğunda, power oditoryum’da düzenlendi. gümlet medya’nın yayınladığı http://yollarda.tv, üretim bandı ve girişimci muhabbeti’nin yanı sıra türkiye’nin önde gelen podcast ekipleri yalansavar, açık bilim, kaçık prens, havadan sudan, teknoseyir, evrim ağacı, gpod, socrates, gerisi hikaye ve farklı kaydet festivalde sahneye çıktı ve hikayelerini anlattı. festivale gelip bizimle tanışan, bizi dinleyen herkese teşekkür ediyoruz. umarız önümüzdeki sene daha da geniş kapsamlı bir festival ile karşınızda oluruz! festival hakkında daha fazla bilgi için:
https://www.powerapp.com.tr/podcastfestivali
bu hafta festival sırasında sahnede alınmış olan kaydımızı yayınlıyoruz. hepinize iyi dinlemeler!

#183 facebook'ta neler oluyor ve deep tech

deep tech

facebook’ta neler olduğunu duydunuz mu? cambrige analytica, rusya’nın seçimlere karışması, 300M kullanıcının verisinin çalınması gibi krizlerle çalkılanan facebook’ta neler oluyor. facebook yine bir başka kriz ile karşımızda. ünlü aktivist yatırımcı george soros’un şirket aleyhine açıklamalar yapmasının ardından facebook’un aldığı gizli kapaklı aksiyonlar açığa çıktı. her yıl %40 büyümeye devam eden platform bakalım daha ne kadar bu krizlere dayanabilecek.

dinleyicilerimizden habibe önümüzdeki hafta salı günü hello tomorrow türkiye’nin düzenlediği bir deep tech (derin teknoloji) etkinliğinden bahsetti (link aşağıda), biz de biraz deep tech hakkında konuştuk. deep tech nedir, ne tarz girişimler deep tech sayılır, bu tarz girişimlerin zorlukları nelerdir bunu tartıştık.

Etkinlik: https://www.hello-tomorrow.org.tr/turkey-finals-2018/

Sevenbridges: https://www.sevenbridges.com

Geen Technologies: https://www.geenbio.com

Habibe’nin girişimi Ignis Nano: https://www.ignisnano.com/

Demolition Man’de gördüğümüz Securefoam teknolojisi: https://www.youtube.com/watch?v=SD3g9iGlceU