#173 opsgenie'nin başarı hikayesini berkay abi'den dinliyoruz

 OpsGenie’s CEO Berkay (first from right) and Atlassian’s Co-CEO Scott (second from right) in Ankara!  Serhat’in https://medium.com/@serhatcan/orange-to-blue-opsgenie-is-agreed-to-be-acquired-by-atlassian-d4f73084f140 yazisindan alinmistir.

OpsGenie’s CEO Berkay (first from right) and Atlassian’s Co-CEO Scott (second from right) in Ankara!

Serhat’in https://medium.com/@serhatcan/orange-to-blue-opsgenie-is-agreed-to-be-acquired-by-atlassian-d4f73084f140 yazisindan alinmistir.

son iki yıldır türkiye'de aldığımız iyi haberler sadece teknoloji sektöründen geliyor. iki hafta önce yine çok güzel bir haber aldık: türkiye'den çıkmış ve bir dünya markası olmayı başarmış olan opsgenie, önde gelen yazılım araçları geliştiricisi atlassian tarafından $295M dolara satın alındı. biz 13 bölüm önce opsgenie'nin kuruluş hikayesini kurucu ortağı berkay abi'den dinlemiştik. bu bölümde kendisini tekrardan konuk aldık ve opsgenie'nin başarı hikayesini dinledik. bizi ofisinde ağırladığı ve içten bir şekilde bize hikayesini anlattığı için berkay abi'ye tekrardan teşekkür ediyoruz.

https://www.opsgenie.com/blog/opsgenie-is-joining-atlassian

Berkay abi'nin twitter hesabı: https://twitter.com/berkay?lang=en

#172 neden şirketler alınır? darknet diaries ve pechakucha

darknet diaries

geçen bölümde samican aramızda yoktu, köpeği fındık’ın sağlık durumu yerinde, kendisi sadece taş döküyormuş. samican’a mesaj atıp durumunu soran herkese teşekkür ediyoruz.

bu bölümde biraz teknik problem yaşadık. barış samican’ı podcastten atma komploları yaptığı için bölümü çekerken torrent indirdi ve kayıt kalitemizi aşağıya çekti. şaka bir yana çok fazla konunun biriktiği, biz çekim yaparken yandan yeni iphone’un açıklandığı bu bölümü teknik problemler nedeniyle biraz kısa tutmak zorunda kaldık. 

ülkemizde kötü haber üstüne kötü haber aldığımız şu günlerde opsgenie işlemi hepimizi çok mutlu etti. işin aslı geçtiğimiz 6-12 aya baktığınızda türkiye’deki iyi haberlerin neredeyse tamamının teknoloji sektöründen geldiğini fark ediyorsunuz. umarız türkiye teknoloji alanındaki rekabetçiliğini koruyabilir, dünya için teknoloji geliştirmeye devam edebilir.

peki bir şirket başka bir şirketi neden alır? atlassian neden opsgenie’yi aldı? bunu kısaca tartışıyoruz ve satınalmanın mantığını çıkartmaya çalışıyoruz.

geçtiğimiz bölümde konuk aldığımız aytek’in önerisi üzerine darknet diaries (dairesi değil) adlı bir podcast dinlemeye başladık. siber suçlar ve siber güvenlik hakkında gerçekten çok kaliteli bir podcast, tavsiye ediyoruz. özellikle manfred bölümleri oyun oynamayı seven dinleyicilerimizin ilgisini çekecektir:
https://darknetdiaries.com/

bu haftasonu ankara’da pechakucha adlı bir etkinlik var ve samican burada konuşmacı olacak. kendisiyle tanışmak isterseniz etkinliğe gelebilirsiniz. pechakucha 20 imajın 20şer saniyede anlatıldığı bir sunum formatında yapılan bir etkinlik serisi. bu etkinliğin konusu “ekip çalışması” olacak. biletler:
https://lavare.com.tr/urun/pechakucha-15-eylul/

#171 Opsgenie $295 milyona satildi! memleketin hali ve girisimci nasil hayatta kalir?

opsgenie satildi

Samican, Findik'in saglik durumlari yuzunden bu bolumde aramizda degil. Findik'a acil sifalar diliyoruz. 

Opsgenie ile 160. bolumde beraberdik, bugun satis haberi geldi. Cok mutluyuz. Hepimiz icin ilham verici bir olay. Tekrar cok tebrik ediyoruz.

https://www.atlassian.com/blog/announcements/introducing-jira-ops-incident-management-platform

Tuna 2 hafta sonra tatilden donup, yogun is hayatina donuyor. Bu donemde ogrendigi, Turkiye'nin icinde bulundugu durumla ilgili birkac ilginc bilgi paylasiyor.

Son olarak, slack grubunda bulunan Hamza Uzumcu'nun yazdigi tartismalar yaratan medium yazisindan bahsediyoruz. Okumanizi tavsiye ediyoruz. 

https://medium.com/@hamzauzumcu/giri%C5%9Fimciler-yurt-d%C4%B1%C5%9F%C4%B1ndan-nas%C4%B1l-%C3%B6deme-al%C4%B1r-c885a2003b5d