#163 enflasyon, alibaba’nın trendyol yatırımı ve juul

enflasyon

iş yoğunluğundan ötürü verdiğimiz aranın ardından ses kalitesi yüksek bir bölü ile karşınızdayız. bizim bölümü çektiğimiz günü sabahında enflasyon rakamları açıklandı. son 5 senedir %8-10 bandında gezen enflasyon oranı bir anda %15’lere fırladı. enflasyon nedir, neden oluşur, nasıl etkileri olur onu tartışıyoruz (biz mağfi eğilmez değiliz ama, anlatmaya çalışıyoruz en azından :))

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/son-dakika-enflasyon-son-14-yilin-en-yuksek-seviyesinde-40884612
Mağfi Hoca’dan kur-enflasyon döngüsüyle alakalı güzel bir yazı: http://www.mahfiegilmez.com/2018/07/kur-enflasyon-ksr-dongusu.html

Enflasyon artadursun, ülkemizin girişimcilik ekosisteminden güzel haberler gelmeye devam ediyor. ülkemizin en büyük e-ticaret şirketlerinden birisi olan trendyol, dünya’nın en büyük 2. e-ticaret şirketi olan çin merkezli alibaba’dan çok sağlam (tam tutarını şu anda bilmiyoruz, ama yemeksepeti işleminden daha büyük olduğuna dair bir duyum aldık) bir yatırım aldı. geçtiğimiz bölümlerde amazon’un türkiye’ye doğrudan yatırımlar yapmaya başladığını da söylemiştik, bu yatırım ile birlikte türkiye’nin e-ticaret ekosisteminde hareketlemeler olacak gibi gözüküyor.

İlk Türk “Unicorn”u Trendyol mu? - Dilek DAYINLARLI: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/dilek-dayinlarli/ilk-turk-unicornu-trenyol-oldu-40882626)
Alibaba, e-ticaret platformu Trendyol’a yatırım yaptı: https://webrazzi.com/2018/06/28/alibaba-e-ticaret-platformu-trendyola-yatirim-yapti/

son dönemde yükselişe geçmiş olan e-sigara sektöründe çok büyük bir yatırım haberi geldi. e-sigaraların apple’ı olmaya çalışan juul 16 milyar dolar değerlemeden 1.2 milyar dolar yatırım aldı. e-sigara sektörü ne durumda, klasik sigara firmaları neler yapıyor onu konuşuyoruz.
Juul'un websitesi: https://www.juul.com
Elektronik sigara girişimi Juul Labs, 1,2 milyar dolar yatırım aldı: https://webrazzi.com/2018/07/03/elektronik-sigara-girisimi-juul-labs-12-milyar-dolar-yatirim-aldi/

bölümün sonunda iki yeni podcastten bahsettik. celil bozkurt’un yeni podcasti girişimci sözlüğü ve ankara’dan bir podcast mesela.
Girişimci Sözlüğü: https://www.spreaker.com/show/girisimcisozlugu
mesela - podcast: https://mesela.co/