#177 aytekin tank ile jotform'un hikayesini konuştuk

aytekin tank jotform

jotform’u duydunuz mu? barış ve samican gibi “form junkie” iseniz duymuş olmamış olma ihtimaliniz yoktur. peki bu firmanın ankara merkezli bir firma olduğunu biliyor muydunuz? bilmiyorduysanız öğrenmiş oldunuz, ama artık buna şaşırmamanız gerek, malum burası ankara, türkiye’nin teknoloji merkezi :)

jotform 2006 yılında kurulmuş, müşterilerinin kolay şekilde form yapabilmesini sağlayan bir SaaS firması. “form yapmak” diyip geçmemek gerekiyor, çünkü jotform kurulduğunda form yapmak internet üzerinden teknoloji geliştiren kişiler için büyük bir külfetti - jotform sayesinde hayal ettiğiniz bir formu hayata geçirmek, istediğiniz verileri toplamak ve hatta bu formdan aldığınız veriler ile pdf yaratmak inanılmaz kolaylaşmış durumda. kolayca form yaratma alanını doğurmuş olan jotform 12 yılın ardından şu anda dünyada 4.5 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor.

aytekin abi bize jotform fikrinin nasıl doğduğunu, amerika’dan kalkıp neden türkiye’ye özellikle ankara’ya taşındığını, burada nasıl bir ekip kurduğunu ve bootstrapping (“kemer sıkma”) yöntemi ile yavaş ama emin adımlarla nasıl bu günlere geldiğini anlatıyor. bir aytekin abinin hikayesini dinlerken inanılmaz heyecanlandık, çıt çıkarmadan dinledik. umarız siz de dinlerken bizim yaşadığımız heyecanı yaşarsınız.

jotform: https://www.jotform.com/

aytekin tank: https://medium.com/@aytekintank

product hunt’ta jotform’un çıkartmış olduğu ve bizim aşık olduğumuz ürünler:
jotform cards: https://www.producthunt.com/posts/cards-by-jotform
jotform pdf editor: https://www.producthunt.com/posts/jotform-pdf-editor

(samican’dan not: ben kalp jotform pdf editor!)