#178 tiktok $75 milyar red hat $34 milyar baloncuk

tiktok ve redhat

bu hafta iki büyük haber duyduk. çin merkezli bir girişim olan bytedance (tiktok, musical.ly ve Toutiao’nun sahibi) $75 milyar değerleme üzerinden $2.5 milyar dolar (evet milyar ve dolar rakamlar) yatırım aldığını açıkladı ve dünyadaki en değerli halka açık olmayan teknoloji girişimi oldu. daha önce listenin başında uber vardı, uber şu anda listede ikinci durumda. çin merkezli girişimler en unicorn listelerini ele geçirmiş durumda. peki nedir bu tiktok? biz de pek anladığımızı söyleyemeyeceğiz, anladığımız kadarını size aktarmaya çalıştık. 

bir diğer büyük haber ise IBM’in $34 milyar karşlığında 93 yılında kurulmuş olan ve linux ekosisteminin göbeğinde duran Red Hat adlı firmayı alması oldu. Red Hat nedir, acaba neden bu kadar değerli, 6 yıllık bir firma olan ByteDance / TikTok nasıl oluyorda Red Hat gibi köklü bir firmadan daha değerli oluyor gibi soruları cevaplamaya çalıştık.

y-combinator’ın atmosferdeki karbonu azaltacak teknolojilere yatırım yapmayı planladığı program: http://carbon.ycombinator.com/

dünyadaki en değerli startupların listesi
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_unicorn_startup_companies

(listede birinci antfinancial, aslında alibaba’nın bir iştirakidir. girişim demek pek doğru değil)

tiktok nedir merak ediyorsanız
https://en.wikipedia.org/wiki/ByteDance
https://en.wikipedia.org/wiki/TikTok

redhat nedir merak ediyorsanız?
https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Hat