#182 yazılım arketipleri, gümlet ailesinin yeni üyesi mücadele

mucadele podcast

bölüme black friday indirimiyle çöken e-ticaret sitelerinin hikayeleriyle başlıyoruz. neden black friday gibi bir günde e-ticaret siteleri göçüyor, zamanında bunu yaşamış amazon bu problemi nasıl çözmüş ve buldukları çözüm amazon web services adlı hizmetin kurulumuna nasıl yol açtı bunu konuşuyoruz.
https://techcrunch.com/2016/07/02/andy-jassys-brief-history-of-the-genesis-of-aws/
dinleyilerimizden sinan taviloğlu podcast yorumlarını takip edebilmemize yarayan güzel bir yazılım yapmış, bunu bu hafta slack üzerinden paylaştı. sinan’ın yaptığı bu yazılımdan bahsederken yazılım odaklı girişimlerde ve özellikle hizmet olarak yazılım (“SaaS”) modelini uygulayan girişimlerde karşımıza çıkan arketiplerden bahsettik. arketipler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda paylaştığımız linklere bakabilirsiniz.
http://chaotic-flow.com/
bölümün sonunda gümlet medya imparatorluğuna yeni katılmış olan mücadele podcastinden bahsediyoruz. uzun zamandır uzaktan takip ettiğimiz ve severek dinlediğimiz bu podcast zeki, alperen ve fatih tarafından sunuluyor. mücadele ekibine hoşgeldin diyoruz! 
Mücadele hakkında: Yaşam zorlu bir süreç. Hepimiz bazen düşüyor bazen çıkıyoruz. Düştüğümüz anlarda kalıcı hasarlar almamanın önemine inanıyoruz. Bu amaçla da kendi aramızda yıllardır konuştuğumuz konuları, bizi hayatta daha ileriye götüren, doğru bildiğimiz çizgiden sapmamamızı sağladığına inandığımız tüm kaynakları beraber ele alıp konuşacağız. Mücadele’ye hoş geldiniz
mücadele’nin bölümlerine erişmek isterseniz:
spreaker: https://www.spreaker.com/show/mucadele
itunes: https://itunes.apple.com/tr/podcast/m%C3%BCcadele/id1360454797?mt=2